Doğalgaz Tesisatı Elemanları


Doğalgaz Tesisatı Elemanları
Ana Emniyet Vanası

Yapıya ulaşan gazın tamamen engellenmesi adına görevi bulunan vanadır. Doğalgaz borusunun son kısmına uygulanmaktadır. Bu vananın görevi herhangi bir doğalgaz kaçağı olması durumunda oluşacak felaketi engellemek ve doğalgaz kullanımını kontrol altında tutulmasını sağlamaktadır.

Ayrıca bu vana yapı bölümlerinde ya da çevresinde yapılacak doğalgaz tesisatının gazın temin yeri olarak bu vana birleştirilmesidir. Doğalgazı kullanmamaya bağlı olarak vananın kapatılması ile gazın yapıya girişi engellenir.

Basınç Ölçer Cihaz

Doğalgaz iç tesisatta kullanılan cihaz olup, yapıya verilen gazın uygun görülen seviyeye indirgenmesini sağlayan cihazdır. Daha ayrıntılı anlatacak olursak yapıya gelen ya da verilen gazın belirli bir basınç düzeyinde olması gerekmektedir.

Özellikle gaz kaçağı durumunda bir oluşabilecek felaketin önlenmesi adına gazın belirli bir basınçta doğalgaz tesisatı içinde gezmesi gerekmektedir. Yine yapıya verilen doğalgaz miktarının kontrol altında tutulması basınç ölçer cihaz ile sağlanmaktadır.

Gaz Sayacı

Yapıda ya da dairenin tamamında belirli zaman aralıklarıyla ne kadar doğalgaz tüketiminin sağlandığı sayısal veriler ile gösteren cihazdır. Gaz sayacı tüm doğal gaz tesisatlarında bulunmakta olup, özellikle yapı dış mekânında konulmakta olup, doğalgaz firması tarafından okunmasının kolay olması sağlayacak işaretlerde cihaz üzerinde bulunmaktadır.

Gaz sayacı sadece gaz tüketimi hakkında bilgi vermez. Gaz basıncı başta olmak üzere doğalgaz ile ilgili birçok bileşen hakkında bilgi vermektedir.

Kolon İç Tesisat Elemanları

Yapıya doğalgaz tesisatı uygulanması için yerleştirilen metal borulardır. Metal borular kendisini saklayan plastik borularla desteklenmektedir. Genellikle bu elemanlar kolon ya da duvar içine saklanmaktadırlar.

Kolon iç tesisat elemanları sadece estetik açıdan güzel görünmesi için duvar ya da kolon içine saklanmazlar. Boruların korunaklı olması ve zedelenmemesi adına saklanması gerekmektedir.

Doğalgaz Kombisi

Doğalgaz tesisat bileşenlerinden biri olarak temel görevi bulunan kombiler doğalgaz tesisatı için suyun enerji ile kullanılmasını sağlamaktadır. Kombileri kontrol etmek oldukça kolaydır.

Cihaz makine mühendisler tarafından tasarlanarak doğalgazın kontrol edilmesi adına her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Kullanım kılavuzunun ayrıntılı şekilde açıklanması ile kombinin herkes tarafından kolaylıkla kullanılması sağlanmıştır.

Etiketler:, , , , ,

Comments & Responses

Bir Cevap Yazın