Doğalgaz Tesisatında Kullanılan Borular


Doğalgaz Tesisatında Kullanılan Borular

Doğalgaz tesisatı için kullanılan borular çoklu boru sistemleri tarafından oluşturulmaktadır. Birçok özel üretime tabi olmuş borular doğalgaz tesisatı için kullanılmaktadır. İlk etapta tesisatta kullanılacak borular mutlaka TSE’onaylı olması gerekmektedir. Bu kurumun onayından geçmiş borular doğalgaz tesisatı için kullanımı uygun borular olduğu anlamını taşımaktadır.

TSE’nin belirlediği normlara göre doğalgaz kullanımında seçilen borular 1 ile 12 arası dikişli ve 12- 60 arası spiral dikişli olması şartını taşımalıdır.

Doğalgaz borularında kullanılan borular su borularından daha sağlam olan bir sacın kullanımı ile tamamlanmaktadır.

Boruların birleşmesi sağlanması için kaynak işlemi sağlanması gerekmektedir. Kaynak işleminde sağlamlığın kontrol edilmesi için bazı testler yapılması gerekmektedir. Bu testlerden biri de borular üzerinde uygulana manyetik testtir.

Ayrıca doğalgazın kontrol edilmesinde önemli bir değer olan basınç kontrolü yine doğalgaz borularında da uygulanmaktadır.

Doğalgaz Tesisatında Kullanılan Vanalar

Bu boruların seçiminde yine TSE standartları baz alınmaktadır. Doğalgaz tesisatında kullanılan plastik borulardan biri de doğalgaz vanalarıdır. Özellikle bina için doğalgaz tesisatı için küresel vana olarak adlandırılan tesisat elemanları kullanılmaktadır.

Küresel vanalar çalışma verimliliğine göre bir dizi testten geçmek zorundadır. Bu vanalarda normal değerlerde doğalgaz kullanımı sağlanması durumunda basınç kontrolü yapılmaktadır.

Bu vanaların basınç kontrolünde tek yönlü test uygulanmaz. Hem düşük basınç altında hem de yüksek basınç altında bu vanalarda test uygulanmaktadır. Vanalar hem plastikten hem de çelikten yapılmaktadır.

Bu vanalarda kullanılan testlerden bir diğeri ise belirlenen maksimum seviyede açma ve kapama işleminin yapılmasıdır. Tesisatta kullanılan diğer plastik tesisat boruları ise u vanalar gibi çeşitli kontrollerden geçmekte olup, uygunluğuna göre seçim yapılmaktadır.

Doğal Tesisatı Kimler Tarafından Ele Alınmalıdır?

Doğalgaz tesisatı komplesk bir iş yükü olup, bu konuda profesyonel kurumlarca ele alınmaktadır. Uygulamanın yapılacağı yapıya göre çeşitli tercihlerin yapılması ile analizler doğrultusunda bir plan hazırlanmakta ve plan doğrultusunda ele alınmaktadır.

Doğalgaz tesisatında tüm bölümlerinin tek tek kontrol edilmesi ile aşama aşama kontrolü sağlanması gerekmektedir. Yapıya uygulanacak doğalgaz tesisatı için doğru analizleri yapılması için mutlaka profesyonel ellerin tesisat uygulamasında bulunması gerekmektedir.

Etiketler:, , ,

Comments & Responses

Bir Cevap Yazın