Doğalgaz Tesisat Bileşenleri


Doğalgaz Tesisat Bileşenleri

Doğalgaz Teslim Regülatörü

Doğalgaz tesisatının gazı mekâna gaz temin ettiği noktada bulunan ve ana boru hattı hattındaki gerekesinim duyulmadan uygun seviyedeki basınca dönüştürülmesini sağlayan regülatördür.

Bu sayede doğalgazın sadece ana vana bölümü ile kontrolü sağlanmayıp, daha detaylı kontrol edilmesi sağlanmaktadır

Brülör Gaz Kontrol Hattı

Doğalgaz kullanımı bulunan cihazların güvenilir ve daha verimli çalışmasını sağlayan, doğalgaz iç tesisatında kullanılan sistemlerin bütünüdür.

Rakor

Doğalgaz tesisatında bulunan bileşenlerin bir kısmının çeşitli sebepler ile değiştirilmesi adına uygulana tekniklerin sökmek veya tamir etmek için tesisatın değişiminde kolaylık sağlanması adına uzun dişli elemanların kullanılması ile oluşan bağlantı elemanlarıdır.

Doğalgaz Tesisat Kaloriferleri

Doğal kaloriferleri çeşitli kazanlara sahip olan ve bir ya da birkaç dairenin ısıtılması ile birlikte çalışabilen kaloriferlerdir. Aynı kat kaloriferi ile çoklu dairenin ısıtılması mümkündür. Doğalgaz kat kaloriferlerinde ısıtılacak suyun bir pompa yardımı ile yapıdaki ısıtıcı cihazlara gönderilmesi ile kalorifer işlemini gerçekleştirmektedir.

Doğalgaz Tesisatında Sıcak Su İçin Kullanılan Cihazlar

Doğalgaz tesisatında bilinene tanıdık cihazın başında kombiler gelmektedir. Kombilerin yanı sıra doğalgaz şofbenleri ve termosifonlarda doğalgaz tesisatında kullanılan ve sıcak suyun

Bacalar

Doğalgaz sisteminde kullanılan bacaların tamamı herhangi bir enerji kaybının yapıya zarar vermemesi için dışarıya verilmesini sağlayan yapılardır. Bacalar kombi ile bağlantılı bir doğalgaz tesisatı bileşenidir.

Bacaların temel görevi kombinin çalışma esnasında atık gazın havaya verilmesinin sağlanmasıdır. Küçük bir görevi olsa da aslında oldukça önemli bir görevi bulunmaktadır.

Atık gazın atmosfere verilmesinin sağlayarak gaz zehirlenmelerine karşı koruma sağlamaktadır. Ayrıca gazın yapı içinde bulunmasını engelleyerek gaz patlamalarının olmasını önlemektedir.

Güvenlik Sistemi

Sistemde kullanılan gaz kokusuzdur. Gaz kaçağının olasılığının fark edilmesi için yapılara yerleştirilen cihazdır. Gaz sızdırması durumunda kokulu bir gaz yayarak yukarı doğru yükselmekte, gaz alarmını devreye sokmaktadır.

Güvenlik sistemi tüm doğalgaz kullanımı bulunana doğalgaz tesisatında bulunmak zorundadır.  Olası bir felaketin önlenmesi adına bu durum oldukça önem arz etmektedir. Tesisatta bulunan güvenlik sistemi sayesinde gaz kaçağı hakkında bilgi verilmekte ve gaz kaçağının önlenmesi için uyarıcı bir görev üstlenir.

 

Comments & Responses

Bir Cevap Yazın